Máte v plánu pronajmout si v Praze vůz a vydat se s ním na rodinný výlet? Rádi bychom vám doporučili oblast, kterou s velkou pravděpodobností znají vaše děti ze školní výuky, resp. z povinné četby, totiž z knih Josefa http://nasekrajina.eu/cs/ Lady.

Krajem Josefa Lady

Kdybyste se vydali pronajatým vozem z autopůjčovny v Praze nonstop po dálnici na Brno, po několika desítkách kilometrů narazíte na odbočku k městu Mnichovice. A právě sem situoval spisovatel a malíř Josef Lada děj svého vyprávění o kocouru Mikešovi, který vezl Pašíka na trakaři na mnichovickou pouť. Josef Lada prožil většinu svého života v sousední obci Hrusice a vám doporučujeme vydat se z Prahy nikoli po dálnici, ale po silnici č. 2 do Říčan a následně do míst, kde Josef Lada žil a tvořil. Je to krajina dolního Posázaví, kde stojí za to odbočit z hlavní silnice a projet pozvolna obcemi Ondřejov, Stříbrná Skalice, Senohraby, Lensedly, Chocerady, Hvězdonice, Vranov, Přestavlky u Čerčan a Lštění, abyste měli představu o prostředí, odkud pochází i pohádkový kocour Mikeš.

kocour Mikeš

Dětem se tu možná zalíbí malebná kopcovitá krajina a údolí řeky Sázavy, ostatně trasu pak můžete protáhnout až k soutoku s Vltavou a obohatit ji o překrásný úsek peřejí pod Medníkem, mezi Krhanicemi a Píkovicemi. Dolní Posázaví je oblíbenou destinací na víkendové pobyty chatařů, cyklistů a vodáků, a nedaleko Medníka má také rekreační nemovitosti folkový zpěvák Honza Nedvěd.

krásná krajina

Vozidlo můžete zaparkovat v Kamenném Přívozu nad jezem Žampach a odtud se pak vydat Posázavskou stezkou, červeně značenou turistickou trasou, po proudu řeky a z několika zajímavých vyhlídek pozorovat okolí. Za slunečného počasí to může být vhodná příležitost vytáhnout vaší rodinu ze stereotypního života a aktivním způsobem odpočívat, načerpat energii z okolní přírody a vnímat krásu krajiny, která patří v naší zemi k nejvyhledávanějším.