Skvrny na koberci a babské rady

Naše babičky si dokázaly mnohdy poradit i s obtížnými situacemi, kam patřilo i čištění koberce od různých skvrn. Ně které ? babské rady skutečně zabírají a můžete se o nich dočíst i na Internetu, jenže v jistých situacích to nemusí být tak snadné. Jde zejména o skvrny příliš velké nebo o znečištění koberce světlé barvy, kde je vidět každý drobný flíček. Velkým problémem jsou u koberců vyšlapané cestičky, které vznikají zašlapáváním drobných, zejména organických částic mezi vlákna, kdy si s nimi neporadí obyčejný sáčkový vysavač.

párty v obýváku

Sáčkové vysavače, to je ohromný vynález, jenže jeho výkon není dostatečný k tomu, aby zbavil koberce jak zbytků skvrn, tak veškerého materiálu, který na jeho povrch dopadne. A ten materiál je velmi rozmanitý, protože s prachovými částicemi se ve vzduchu mísí i výpary z kuchyně a vodní pára obohacená různými látkami z koupelny, případně v průběhu větrání další nečistoty přijímané zvenčí. Sáčkové vysavače zkrátka nezbaví koberce úplně všeho, je to, jako kdybyste po vysavači chtěli, aby vám důkladně vyčistil vaše týden nošené oblečení, čímž by mohl zastoupit klasické praní prádla v pračce. Jistě se nenajde nikdo, kdo by namísto praní ponožek je pouze podrobil vysávání.

bosonohá dívka na koberci

Ponožky na koberci

Když už jsme tu zmínili ponožky, toto je téma, které se koberců týká ve značné míře. Většinou totiž po kobercích našlapujeme v ponožkách či v silonových punčochách, a někdy, zejména v létě, také zcela naboso. Zatímco ponožky končí v automatické pračce, koberec nikoli. Na chodidlech je mnoho potních žláz a pot se z ponožek velmi snadno dostane mezi vlákna koberce, načež se stává potravou pro bakterie, které vytváří typický odér. Může se pak stát, že zanedbaný nevyčištěný koberec vám připomíná ponožky, které byste nosili nepřetržitě několik dnů.