Možná víte, možná nevíte, ale písek odjakživa sloužil jako filtrační materiál. Písek hrubšího zrna zadržuje větší nečistoty a v dalších stupních filtrace se postupně zrno zmenšuje a tím se zadržují v písku jemnější a jemnější nečistoty. Protože se člověk v některých věcech vrací k přírodě a přírodním systémům, vznikají přírodní nádrže, kde se voda čistí právě tímto způsobem. Ekologicky, bez jakékoliv chemikálie a funguje to. Tyto nádrže nemají přítok, ale voda v nich cirkuluje přes vedlejší, silně zarostlé jezírko, kde se o čistotu vody postarají vodní mikroorganismy.

Pískovou filtraci také často využívají bazény, které máte na vašich zahradách. Nemůžete do nich použít běžný stavební písek, ale musí jít o speciální filtrační písek https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru. Písek zajistí čistotu vody přírodním způsobem.

přehrada

Váš zahradní bazén bez filtrace nebude mít dlouho čistou nezávadnou vodu, proto potřebujete čerpadlo, které bude neustále zajišťovat cirkulaci vody, která bude procházet filtračními médii, hlavně pískovou filtrací. V bazénu dovádějí děti a určitě budete raději filtrovat vodu přes písek, než lít do bazénu chemikálie, i když určitému množství chemie se asi nevyhnete. Zvlášť na zazimování bazénu je vhodné nějakou použít.

Ale pískovou filtraci znají i akvaristé, kteří mají větší akvária nebo pokud přes léto mají své okrasné rybičky ve venkovním jezírku.

bazén

Pokud necháme vodu stát bez proudu, ať už v hrnku, kýblu nebo v bazéně, jistě víte, že i když to bude voda pitná, za pár dní bude voda zapáchat, začnou se v ní množit řasy a bakterie. Voda se stane nebezpečnou, pokud byste se jí napili, způsobí vám přinejmenším střevní potíže. Protože je potřeba vodu nechat proudit a filtrovat ji.

V přírodě voda v řekách protéká mezi kameny a také říčním pískem, je to přirozená filtrace.