I co se týká jmen i tady vládnou trendy a netradiční pojmenování. Že to není pro vás a chcete jen prostě vybrat hezké jméno, které bude k miminku pasovat. Ano? Tak se inspirujte naším průvodcem.

Jméno zkoušejte společně s příjmením

Už máte nějaké favority? Zkuste si je říct společně s příjmením. Možná zjistíte, že oblíbené jméno, které máte vybrané už od střední školy se tak úplně nehodí. Jaká jsou tři nejdůležitější pravidla?

  • dejte pozor, aby si jméno a příjmení nebyly podobné. Vyhněte se také rýmu jména s příjmením
  • poslední hláska jména by neměla být stejná jako první hláska příjmení
  • jméno s příjmením by dohromady nemělo být příliš dlouhé

těhotná

Chcete vymyslet hezké jméno, ale zase nechcete, aby se tak jmenoval každý druhý. Podívejte se, jaká jsou nejčastější klučičí a holčičí jména posledních let.

U děvčat je to: Eliška, Tereza, Mia, Laura a Amálie

U chlapců je to: Jan, Jakub, Tomáš, Matěj a Lukáš

Pojmenujte miminko po někom

Hodně lidí v dnešní době dá jméno po někom blízkém ze své rodiny. Jméno bude originální v kombinaci s osobitým příběhem.

Hledejte neobvyklá jména

Listujete v českém kalendáři, ale nechcete typicky české jméno. V posledních letech se těší oblibě Olívie nebo Lilien a z klučičích jmen například Vasil nebo Eliáš.

Hledejte původ a význam jména

Jakmile některé jméno postoupí do užšího výběru, vyhledejte si jeho původ a význam. Vše si musí sednout. Jaké u čtení významu cítíte pocity?

kočár

Top výběr napište na papír

Vybraná jména napište na papír, pohlednici nebo i obálku dohromady s příjmením a s odstupem se koukněte, jaké se vám líbí nejvíce. Zkuste jmény miminko oslovit a uvidíte u jakého jména se zastavíte nebo které vám naopak nepůjde „přes pusu“. Důležité je u toho poslouchat svou intuici.

Pokud začínáte být ve stresu, že se vám žádné jméno nelíbí, nepanikařte. Nemusíte ho mít promyšlené dopředu. Třeba až své miminko prvně uvidíte, ihned vám to „dokonalé“ jméno naskočí.