Výstavba panelových domů probíhala za socialismu v Československu velmi rychlým tempem, aby se podařilo v brzké době zajistit bydlení pro všechny občany bez rozdílu věku, pohlaví a národnosti. My bychom měli být v první řadě vděčni našim předkům, díky jejichž aktivitě má většina obyvatel naší země kde bydlet. Trh s byty by v podstatě dnes neexistoval, resp. ve velmi omezeném měřítku, stačí se porozhlédnout kolem sebe, a bude vám jasné, že většina domů pochází z doby padesátých až osmdesátých let minulého století.

V této době se pamatovalo i na odvětrávání, které bylo řešeno v rámci společných stoupaček pro inženýrské sítě. A tak není nic neobvyklého, když lidé v panelovém bytě uvedou do provozu kuchyňský odsavač par neboli digestoř, anebo mají do stoupačky vyveden větrací komín z koupelny či z toalety.

panelový dům

Odvětrávání bytů je velice přínosné nejen kvůli zápachu, ale i pro cirkulaci vzduchu, kdy se z bytu odstraňuje vydýchaný vzduch – toxický oxid uhličitý. Tato výhoda městských bytů má však jeden zádrhel. On to vlastně není zádrhel, nýbrž podmínka k bezproblémovému a hlavně bezpečnému provozu celého zařízení. Vzduchotechnika v paneláku je spolehlivá do té doby, dokud je čistá.

vzduchotechnika v paneláku

Ptáte se, do jaké míry ovlivňuje spolehlivost odvětrávání čistota vnitřního potrubí, tedy jinými slovy pravidelné nebo alespoň občasné čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/? Velice zásadně, protože pokud se zanese mastným prachem, což je v bytech naprosto běžné, může tu dojít k velmi nebezpečnému požáru. V některých případech, kde je vrstva prachu silnější, může dokonce dojít i k výbuchu, toto se stává zejména ve výrobních provozech, kde se zpracovávají např. obiloviny.

V každém případě byste neměli údržbu vzduchotechniky v panelových domech zanedbávat, protože zanesené potrubí je časovanou bombou, která může vybuchnout naprosto neočekávaně, a zasáhnout většinu bytů navěšených na společnou stoupačku. Někdy stačí jen malý impuls, jiskra od digestoře, která hořlavou směs zapálí, a ve vašem domě může vyhořet i několik bytů najednou.